Rezerwacja telefoniczna 14 625 72 03

Ruska Piramida

RUSKA PIRAMIDA (bilard rosyjski, rosyjski pool lub bilard petersburski) – rosyjska odmiana bilardu będąca grą nienominowaną.

STÓŁ

Dopuszczalne są rozmiary: 7′ (198 × 99 cm); 8′ (224 × 112 cm); 9′ (254 × 127 cm); 12′ (356 × 178 cm) jednak najczęściej w ruską piramidkę gra się na stole 12′ (dwunastostopowym).

ROZMIARY BIL

Jest szesnaście bil (15 białych i jedna czerwona) które są większe i cięższe niż standardowe. Są dwa dopuszczalne rozmiary 68 mm lub 71 mm (normalnie 57,2 mm).

ROZMIARY ŁUZ

Kieszenie są zaledwie 2 do 4 mm większe niż średnica bil. Czyni to grę znacznie trudniejszą.

ZASADY

Jest kilka odmian ruskiej piramidy. Wszystkie gry zaczynają się z piętnastoma ponumerowanymi białymi bilami ułożonymi w trójkąt, podobnie jak w ósemce oraz jedną kolorową. Pierwszy zawodnik rozbija trójkąt kolorową bilą z punktu bazy.

W moskiewskiej piramidce celem gry jest wbicie 8 bil. Zawodnicy mogą wbijać również czerwoną bilę, którą zwykle zagrywają. Czasem zawodnik może wbić czerwoną uderzając kijem białą bilę. Po wbiciu, przeciwnik wybiera jedną białą bilę i wkłada ją do kieszeni, wyjmując czerwoną, którą stawia na linii bazy. Ewentualny faul (np. nietrafienie w żadną z bil, wbicie czerwonej przy zagrywaniu) powoduje odjęcie jednego punktu faulującemu i wyciągnięcie jednej bili z kieszeni i położenie jej na stole.

W ruskiej piramidce jest 15 białych bil oraz jedna czarna. Zawodnik uderza ją na początku, rozbijając trójkąt, starając się jednocześnie wbić czarną bilę. Po rozbiciu gracze uderzają kijem dowolną bilę (białą lub czarną) tak, aby albo wpadła inna, lub żeby uderzana kijem odbiła się od innej bili i wpadła do kieszeni. Za każde wbicie (białej czy czarnej; czarna po wbiciu nie wraca na stół) jest 1 punkt. Wygrywa ten, kto zdobędzie jako pierwszy 8 punktów.

W petersburskiej piramidzie również jest 15 bil, ale kijem uderza się żółtą. Przy rozbiciu zawodnik stara się rozbić trójkąt wbijając żółtą do kieszeni, po czym wyjmuje ją, stawia gdzie chce i wbija białą uderzając kijem żółtą. Następnie musi tak uderzyć żółtą, aby ta po zderzeniu z białą wpadła do kieszeni lub wbić normalnie białą. Jeśli wpadnie żółta, wyjmuje ją z kieszeni, kładzie gdzie chce i gra jest kontynuowana. Po wbiciu żółtej (gdy można; nie można wbijać żółtej dwa razy z rzędu, ale można wbijać kilka razy z rzędu białą; można też wbijać jednocześnie) zdejmuje się ze stołu tę bilę, w którą uderzyła. Gracze grają do zdobycia 8 punktów. Punktacja: 1 punkt za wbicie każdej bili; -1 punkt za faul, po którym jedna biała bila wraca z powrotem na stół.